Zelensky, G7 liderlerinden ‘Marshall Planı’ istedi

AA

İtalya’da düzenlenen G7 Zirvesi’ne katılan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, “Marshall Planı”na benzer bir plan istedi.

Zelensky, G7 liderlerine hitap etti. Ukrayna’nın kalkınması için program hazırlanması talebinde bulundu.

Ukrayna liderinin gündeminde Rusya’nın saldırıları ve Kiev’in ihtiyaçları vardı.

Zelensky’den ‘ortak eylem’ çağrısı

G-7 Zirvesi’nin dünyanın farklı bölgelerini bir araya getiren küresel bir toplantı olduğunu ifade eden Zelensky, şöyle dedi:

Yalnızca dünya çoğunluğunun ortak eylemleri sorunların üstesinden gelebilir.

Ek Patriot’lar istedi

Ülkesinde devam eden savaşta Ukrayna hava sahasının daha güvenli hale getirilmesinin önemine değinen Zelensky, ek Patriot hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Ukrayna ordusuna teslim edilen Batı silahlarının son dönemlerde ülkesinin sınırları dışında kullanılmasına izin verilmesi ile Ukrayna’nın Harkiv ve diğer şehirleri koruma imkanının arttığını aktaran lider, buna rağmen daha çok Patriot sistemin gerekli olduğunu belirtti.

F-16’lara geçişin hızlandırılmasını istiyor

Ukrayna ordusnun, F-16 savaş uçaklarını kullanma sürecinin hızlandırılması konusunda müttefiklerden destek talep eden Zelensky, şu ifadeleri kullandı:

Sizlerden, F-16’ya geçişimizi hızlandırmak için elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum.

Bu da (Ukraynalı) pilot eğitimlerinin hızlandırılması, pilot eğitim merkezlerinin sayısının artırılması anlamına geliyor.

‘Marshall Planı’na benzer bir program çağrısı yaptı

Zelensky, savaştan etkilenen ülkesinin kalkınması ve inşasına destek vermek için Almanya’nın başkenti Berlin’de “2024 Ukrayna İyileştirme Konferansı”nın düzenlendiğini hatırlattı.

Ukrayna’nın kalkınması için, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşturulan “Marshall Planı”na benzer ve bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek benzer bir planın hazırlanması gerektiğini savunan Zelensky, şunları kaydetti:

Arkadaşlar, gelin böyle bir toparlanma planını hep birlikte hazırlayalım ve bunu ortak bir G7+ deklarasyonuyla, toparlanma deklarasyonuyla doğrulayalım.

Bu aynı zamanda bir barış ilanı olacak, çünkü restorasyon sayesinde insanlar gerçekten barışın olacağını, buna inandığımızı ve barışı, savunma kadar önemsediğimizi görecekler.

“Hasarın Rusya tarafından ödenmesi adil olacak”

Zelensky, Ukraynalı yetkililerle söz konusu plan üzerinde çalışıp Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi’ne de sunabileceklerini ifade etti.

Dondurulan Rus varlıklarını Ukrayna’nın kullanmasına izin verilmesi konusuna da değinen Zelensky, liderlerden destek talep ettiğini dile getirerek şöyle dedi:

Rus savaşının yol açtığı hasarın Rusya tarafından ödenmesinin adil olacağını siz ve ben, hepimiz anlıyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x