İngiliz at binicisi Caroline March geçirdiği kaza sonrası felç kalınca ötanazi ile ölmeyi tercih etti

31 yaşındaki Caroline March, hayatının son iki yılında ciddi acı ve rahatsızlıkla boğuştuktan sonra zor bir karar vererek, ötanazi ile yaşamını yitirmeyi tercih etti.

Caroline March, 16 Nisan 2022’de Barefoot Retreats Burnham Market’te düzenlenen kros etkinliği sırasında atından düşerek yaralandı. Kazanın ardından bilincini kaybetti ve ciddi bir omurilik yaralanması geçirdi.

March’ın çok sayıda fizyoterapi, toparlanma antrenmanına katıldığını ve hatta deneysel tedavi için ABD’ye gittiğini açıkladı. Ancak tüm çabalarına rağmen yaraları onu daha önce yapmayı sevdiği şeyleri yapamayacak hale getirdi.

DUYGUSAL MEKTUP BIRAKTI
Jokey March, sosyal medya hesabında yayınladığı duygusal bir mektupta, zamanında nasıl başarılı olduğunu açıklarken, sakatlığından sonra bunların hiçbirinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Başkalarının yardımına muhtaç olmayı sevmediğini açıklayan March, yazdığı veda mektubunu kimsenin yargılamamasını vurguladı.

ÜNLÜ FİLOZOFUN SÖZÜNÜ YAZDI
23 Mart’ta hayata gözlerini yuman 31 kadının veda mektubunun tamamı şu şekilde:

“Toplumun uzun ömürlülük takıntısını ve mümkün olduğu kadar uzun yaşama ihtiyacını hiçbir zaman anlamadım. Tanınmış bir filozof olan Alan Watts, ünlü bir şekilde şunları söyledi:
‘Sefil bir şekilde geçirilen uzun bir hayattansa, yapmayı sevdiğim şeylerle dolu kısa bir hayatı tercih ederim.’
Eğer başıma bir şey gelirse ve istediğim yaşam kalitesine sahip olamayacağım bir çıkmaza sürüklenirsem bu benim seçeceğim yol olurdu. Yalan söylemeyeceğim, bunun gerçekleşeceğini hiç düşünmemiştim ama işte buradayız.
Devam edebilirdim ama bu benim için en iyi yoldu. Kimse gerçekten neler yaşadığımı anlayamaz”

March, yaralanmadan önce her zaman anne olmak istediğini açıkladı. Şöyle ekledi:

“SCI için pek çok yeni tedavi var ve gelişmeler heyecan verici. Başkalarının iyiliği için, umarım bu devam eder ve öngörülen geleceğim herkes için aynı olmaz. Kırık bir sırt, kırık bir kolla aynı muameleye tabi tutulabilir… Bu benim istediğim bir varoluş değil. Bağırsak ve mesane düzeni, cinsel fonksiyon kaybım, sevdiğim her şeyi yapamama engel”

KEŞKE AŞK BUNU DÜZELTEBİLSE

“Son birkaç yılda pek çok insandan çok fazla sevgi hissettim. Keşke aşk bunu düzeltebilse, hatta katlanılabilir hale getirebilse ama yapamıyor. Bir zamanlar benim gücüm olan bir özellik şimdi benim çöküşüm. O kadar inatçı ve kararlıyım ki, yaptığım her şeyde iyi olmak zorundayım, değilsem de kapıları çarpıyorum”

“TAMAMEN BAĞIMSIZ İNATÇI BİR PİSLİKTİM”
Caroline, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben inanılmaz bir insanım, şimdi gerçekten buna inanıyorum ama bu hiçbir şeyi değiştirmiyor. Hayat acımasız, gerçekten acımasız. Harikaydım, tamamen bağımsız inatçı bir pisliktim, ben öyleydim”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x