Filipinler’de ‘aşk dolandırıcılığı’ merkezine baskın: 650’yi aşkın kişi kurtarıldı

Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler’de internette sevgili rolü oynayarak sahtecilik yapmaya zorlanan yüzlerce kişi bir dolandırıcılık merkezinden kurtarıldı. Polis, merkeze yapılan baskınla 383 Filipinli, 202 Çinli ve diğer ülke vatandaşlarından oluşan 73 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Başkent Manila’nın 100 kilometre kadar kuzeyindeki merkezin internet üzerinden faaliyet gösteren bir kumar şirketi olarak kaydedildiği ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Güneydoğu Asya ülkeleri, sahtecilik faaliyetlerinin merkezi haline gelmiş durumda; dolandırıcıların kendisi de sıklıkla suça zorlanan kişilerden oluşuyor. Genç ve teknolojiyi iyi kullananlar sıklıkla bu yasa dışı operasyonlarda rol almaya zorlanıyor.

‘DOMUZ KESME’ DOLANDIRICILIĞI

Sahtecilik faaliyetleri, kara para aklamaktan kripto para ve sevgili dolandırıcılığına dek değişiyor. Sevgili dolandırıcılığına, çiftçilerin domuzları kesmeden önce şişmanlatmasına atfen ‘domuz kesme’ dolandırıcılığı da deniliyor. Bu, genelde, dolandırıcının sahte bir kimlikle kişilerin ilgisini çekip güvenini kazanmasıyla başlıyor. Daha sonra bu kişileri manipüle etmek ve parasını çalmak için romantik bir ilişki yaşandığı izlenimi veriliyor.

Bu, genellikle kişilerin sahte yatırımlara ya da işlere para yatırmaya ikna edilmesiyle gerçekleştiriliyor. Polis, Manila yakınlarındaki merkeze baskının geçen ay bu merkezden kurtulmayı başaran Vietnamlı bir erkeğin ihbarı üzerine yapıldığını belirtti. Polis sözcüsü Winston Casio, 30’lu yaşlarındaki Vietnamlı erkeğin aşçılık işi yapacağı vaadiyle ocak ayında Filipinler’e götürüldüğünü söyledi. Ancak daha sonra, yüzlercesi gibi sevgili ve kripto para dolandırıcılığı yapan insan kaçakçılarının eline düştüğünü fark etti.

İŞKENCE İZLERİ

Casio, bu dolandırıcılık merkezlerinin kişileri kandırabilmek için ‘iyi görünümlü kadın ve erkekleri zorla çalıştırdığını’ belirtti. Polis sözcüsü, ihbarı yapan Vietnamlı erkeğin bir duvarı tırmanıp nehri aşarak merkezden kaçtığını, daha sonra bir çiftliğe sığındığını ve çiftlik sahibinin polisle temasa geçtiğini belirtti. Casio, Vietnamlı erkekte dayak ve elektrik verilerek yapılan işkence izleri olduğunu da anlattı. Casio, merkezde zorla çalıştırılanların da kaçmaya çalıştıklarını ancak her seferinde yakalandıklarını belirtti.

Filipinler’de Mayıs 2023’te de benzer bir dolandırıcılık merkezinde esir tutulup zorla çalıştırılan 1000’den fazla kişi kurtarılmıştı. Geçen Ağustos’ta yayımlanan bir Birleşmiş Milletler (BM) raporunda, dünya genelinde yüz binlerce kişinin internet dolandırıcılıklarında çalıştırılmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerine götürüldüğü belirtilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x