Endüstriyel et üretiminin arka planı… Helal kesim diye satılıyor ama… Baltayla vurup bıçak batırdılar… Valilik ve belediyeden açıklama

Amasya Suluova İlçesi Harmanağılı köyünde faaliyet gösteren Kral Et Entegre Tesisi’nde meydana gelen olayda, kesime hazırlanan bir büyükbaş hayvanın sakinleşmesi için iki görevli, başına baltayla defalarca vurarak bayıltmak istedi, bir diğer kişi de birkaç defa bıçak batırdı. Yaşanan anlar, başka bir kişi tarafından cep telefonuyla görüntülenerek sosyal medyada paylaşıldı.

Görüntüler tepki çekerken tesisin avukatı Mehmet Akif Aydın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yıllardır faaliyet gösteren bir işletmedir. Hiçbir şekilde böyle bir durumla bugüne kadar karşılaşılmış değildir. Bu yaşanan olayın da nasıl olduğu, nasıl geliştiğiyle ilgili en kısa zamanda açıklama yapacağız. Üzücü bir olay” dedi.

Görüntülerin ortaya çıkması üzerine tesiste görevli İ.T. (37) N.T. (19), H.S. (35), E.Ç. (20) ve A.A. (49) gözaltına alındı. Amasya Valiliği işletme ve şüpheliler hakkında gerekli idari yaptırım uygulanacağı açıkladı. Amasya Belediyesi de yaptığı açıklamada yasal işlem başlatıldığını duyurdu. Konuyla ilgili yetkililere seslenen birçok vicdan sahibi kişi duruma tepki gösterdi.

AKILLARA KONYA’DAKİ GÖRÜNTÜLER GELDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışan Murat Bacak’ın köpeğe kürekle vurup öldürmesi ve Sefa Çakmak’ın da hayvanı sürükleyerek götürmesine ait görüntüler, 24 Kasım 2022’de sosyal medyada paylaşıldı. 16 Kasım’da yaşandığı belirtilen olayın görüntüler, tepkilere neden oldu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Murat Bacak ve Sefa Çakmak, ‘bir ev hayvanı veya evcil hayvanı kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

İnfial yaratan olayın ardından tutuklanan ve 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılanan Murat Bacak ve Sefa Çakmak, 2 Ocak’ta görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Mahkeme heyeti, Murat Bacak ile Sefa Çakmak’a 1’er yıl hapis cezası verdi. Heyet, daha sonra bu cezayı ‘nitelikli hal’den 1 yıl 6 aya çıkarttı. Sanıkların pişmanlık duyması nedeniyle cezayı 1 yıl 3’er aya indiren heyet, hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x